Není pochyb o tom, že Češi vědu milují. Dokladem jsou zástupy návštěvníků v českých science centrech! Že jste zatím v žádném nebyli? Tak to honem napravte. Těšit se můžete třeba na science show plné ohňů, blesků a kouře, šifry mistra Leonarda nebo Vitruviánského muže, speciální astronomický program pro děti, vědecké tábory, nebe v plamenech i polární záře.

V uplynulých dnech padaly v českých science centrech návštěvnické rekordy! A ne jen tak ledasjaké. Tak třeba plzeňské science centrum Techmania přivítalo 21. března již miliontého návštěvníka. Stali se jimi členové rodiny Skalovy, kteří si užili slavnostní chůzi po červeném koberci za zvuků fanfáry a přípitek šampaňským s ředitelem Vlastimilem Volákem.

Jen o několik dnů později, 29. března, měli důvod k oslavám i v brněnském science centru VIDA!, kam dorazil půlmiliontý návštěvník. Stal se jím Lukáš Plachý, učitel Gymnázia Matyáše Lercha, který do VIDA! přišel se svými českými studenty i jejich hosty z Francie. Mezi gratulanty, kteří jubilejnímu návštěvníkovi předali čestnou vstupenku a dárky, byl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a ředitel VIDA! Lukáš Richter.

Slavnostní náladu si ale mohli užít i návštěvníci libereckého science centra iQLANDIA, které oslavilo 28. března tři roky existence. Tři roky, to je 1 264 873 návštěvníků a spotřeba toaletního papíru dlouhého, jako je cesta z Liberce do Hamburku. Od otevření v roce 2014 se v iQLANDII obměnilo pět expozic, návštěvníci shlédli 3666 badatelských aktivit a lektoři v laboratořích připravili na 1020 experimentálních workshopů.  Science show, plných ohňů, blesků a kouře, během kterých si můžete nechat polít ruku kapalným dusíkem o teplotě – 196 °C nebo si sáhnout na 500 tisíc voltů, se odehrálo pro veřejnost a školy dohromady přes tři tisíce.

A co nás čeká v českých science centrech v blízké budoucnosti? V ostravském Velkém světě techniky v areálu Dolních Vítkovic můžete o víkendu 8. a 9. dubna rozšifrovat obrazy mistra Leonarda a také se dozvíte o jeho unikátní malířské technice. Zjistíte, jakým způsobem je možné postavit samonosný most, který navrhl sám Leonardo Da Vinci nebo se stanete „Vitruviánským mužem“ – jednou z nejslavnějších Leonardových kreseb, která vyjadřuje přesvědčení, že na proporcích lidského těla je založena harmonická krása člověka i světa. Jen ve Světě techniky se ale můžete jako „Vitruviánský muž“ i vyfotit!

V Malém Světě techniky U6 je na sobotu 8. dubna připraven ekologický program – bude se vyrábět domácí plastelína. Nebojte, je stejně tvárná jako ta z obchodu, jen vyrobená z ingrediencí, které má každý doma. Anebo si zpestřete neděli 9. dubna výrobou parádních jarních štěrchadel. Sraz před ponorkou kapitána Nema!

V plzeňské Techmanii se na sklonku dubna rozběhne speciální jednodenní program pro děti, které prahnou po vesmíru. Jmenuje se „Já, astronom“ a děti se na něm například dozví, co vše potřebuje astronom k pozorování oblohy, jak se pracuje s dalekohledem, jak vypadá noční obloha nebo co zajímavého na ní můžeme vidět. Odborně vedený program využije při aktivitách expozici „Vesmír“, dalekohledy a projekce oblohy v 3D Planetáriu. Program je na jeden celý den, lze si vybrat sobotu nebo neděli a je určen žákům 2. stupně základních škol. A ačkoliv program startuje až 29. a 30. dubna, je nutné přihlásit se s předstihem, klidně již nyní.

Od 7. dubna se mohou děti přihlásit i na prázdninové aktivity olomouckého interaktivního muzea vědy Pevnost poznání. Čekají na ně letní vědecké tábory! A program bude pořádně nabitý. Každý den totiž děti prozkoumají jiný vědecký obor a podívají se do zábavných interaktivních expozic muzea. Táborníci nahlédnou do oblastí biologie, fyziky, historie, matematiky i geografie. Ale to není všechno! Během pěti dnů budou rozvíjet své vědomosti, dovednosti a tvůrčí schopnosti. Můžou se například těšit na oblíbené malování světlem, malování tajemných živočichů neonovými barvami i na pohybové aktivity.

Na Hvězdárně a planetáriu Brno jsou na 7. a 8. dubna připraveny skutečné i virtuální ohňostroje. Jako první přijde na řadu ohňostroj skutečný. V podvečerních hodinách 7. dubna, den před premiérou nového představení „Nebe v plamenech“, zkrášlí oblohu nad hvězdárnou ohňostroj sestavený Ivanem Martinkem ze společnosti Theatrum Pyroboli. Odpálen bude ve 21:00 a potrvá přibližně čtvrt hodiny.

Ohnivé představení bude mít tři části a hudební doprovod odvysílá rádio Kiss Hády. Nejlepší výhled na ohňostroj bude z brněnského Náměstí Míru a přilehlého parku pod hvězdárnou. Vidět ovšem bude i z dalších částí Brna s výhledem na Kraví horu (Hvězdárna a planetárium Brno bude v době konání ohňostroje pro veřejnost uzavřena).

O den později pak v brněnském planetáriu proběhne premiéra představení „Nebe v plamenech“, které se věnuje bohaté historii a neméně zajímavé současnosti ohňostrojů. Kdo takové ohnivé divadlo vlastně vymyslel? Kdo zdokonalil? A proč jsou ohňostroje barevné? Kde můžeme spatřit ten největší, nejkrásnější, nejvyšší, nejdelší…? Nejen na tyto otázky se vám dostane odpovědi pod kupolí brněnského planetária.

Součástí představení je navíc i tematické povídání o ryze přírodním „nebi v plamenech“ neboli
o polárních zářích. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vlastně polární záře vznikají, nebo jste je dokonce zatoužili spatřit na vlastní oči? Názorné počítačové vizualizace i strhující reálné záběry
z Laponska připravil Pavel Karas. Některé projekce na závěr doplní i krátká laserová show.

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecenter.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

VIDA! science centrum: http://www.vida.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz

Svět Techniky Ostrava: http://www.stcostrava.cz

Pevnost poznání, interaktivní muzeum vědy: http://www.pevnostpoznani.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz