Kazí vám náladu rozmary aprílového počasí? Tak si ji spravte v některém z českých science center! Najdete v nich zábavu i poučení na pár hodin, ale i na celý den. Čeká na vás třeba „Země pod palbou“ a cesta do říše komet a planetek, optické klamy v „Klamáriu“ i netradiční science ples, šifry mistra Leonarda nebo obří gyroskop a s ním i přetížení 3G!

Víte, jak se snadno a rychle dostat do vesmíru? Přeci návštěvou Hvězdárny a planetária Brno! Stačí se usadit do zdejších pohodlných sedaček v sále moderního digitálního planetária s celooblohovou projekcí a odstartovat. Aktuálně třeba do světa meteorů, komet i planetek v rámci nového představení „Země pod palbou“. Vydáte se na jedinečnou cestu časem i prostorem, po stopách ledových i kamenných těles, z nichž některá prolétají v těsné blízkosti naší planety a jiné se naopak toulají na okraji Sluneční soustavy.

Miliardy roků ukryté v mrazivé temnotě vesmírného prostoru, mnohé jen číhají na okamžik, ve kterém změní chod dějin na Zemi. Zažijete průlet slavného Čeljabinského meteoritu a dozvíte se, zda máme vůbec šanci se nástrahám přicházejícím z vesmíru nějak účinně bránit.  Jako diváci představení „Země pod palbou“ se seznámíte s projekty, které tvoří první obrannou linii naší planety nebo se spolu s robotickými průzkumníky proletíte kolem kamenných planetek, ledových komet i trpasličích planet.

Chcete-li si užít svět, kde se neuvěřitelné stává skutečností, navštivte brněnské science centrum VIDA! a jeho výstavu „Klamárium“. Vězte, že třicítka exponátu s optickými klamy vás rozhodně nezklame! Dospělí se promění na trpaslíky, kulička se bude kutálet do kopce a vy se můžete projít po laně nad mrakodrapy, pokusit se udržet rovnováhu v pokoji s nakloněnou podlahou, vyzkoušet si zrcadlovou kresbu nebo pohled do pohybující se spirály.

Ale nejen to. VIDA! láká i na další nevšední zážitky – třeba tanec mezi exponáty a společenský večer s netradiční atmosférou. Bude kapela, bude zábava, bude občerstvení, bude show! Jinými slovy, v sobotu 1. dubna se uskuteční jedinečný ples v rámci již tradiční večerní akce pro dospělé „VIDA! After Dark“. K tanci a poslechu bude hrát kapela Another way a večerem bude provázet brněnský písničkář, geograf, cestovatel a v neposlední řadě taky VIDÁtor Ondra Herzán.

První dubnový víkend si můžete zpestřit i návštěvou ostravského science centra Svět Techniky v Dolní oblasti Vítkovic. Tak třeba ve „Světě přírody“ se můžete zkusit vtělit do osoby renesančního učence Leonarda Da Vinciho na doprovodném programu „Vynález samonosného mostu“ a zkusit si takový most i postavit. Anebo pronikněte do tajů Da Vinciho šifer a zrcadlového písma na workshopu „Šifry“.

Říkáte, že byste rádi něco modernějšího nebo víc adrenalinu? Pak si vyzkoušejte pocity pilotů proudových letadel na zdejším gyroskopu, který simuluje přetížení o velikosti až 3G. Věřte, že vám z toho půjde hlava kolem… Získat opět rovnováhu můžete třeba v sousedním Malém Světě Techniky U6, kde v dubnu startuje nové téma ve znamení ekologie. V sobotu 1. dubna se pustíte do výroby domácího mýdla a o den později na vás čeká nakouknutí do světa informačních technologií alias pořádná DECOMPÁŽ počítače.

V libereckém science centru iQLANDIA se připravte na invazi „Hmyzounů“! Že už máte vytočenou pohotovostní linku deratizátorů? Tak zase v klidu položte telefony. Nejedná se totiž o žádný útok z hmyzí říše, ale o název nového workshopu science centra. A na co se můžete během tři čtvrtě hodiny bádání těšit? Tajně nahlédnete do života mravenců. V gelovém mraveništi „v přímém přenosu“ uvidíte stavbu tunelů, tajných komor nebo spižíren těchto mini-pracovníků. Dále se dozvíte, jaký kastovní systém funguje v termitišti, z čeho se skládá tělo včely medonosné či k čemu slouží hmyzí hotel.

Nakouknete ale i pod mikroskopy. Do nejmenšího detailu prozkoumáte například křídlo mouchy nebo ústní ústrojí motýla a na závěr si složíte puzzle kudlanky. Podtrženo, sečteno – expertem na hmyz se stanete teprve tehdy, až v březnu nebo dubnu absolvujete workshop „Hmyzouni v iQLANDII“. Nadto si v iQLANDII užijete více než čtyři sta interaktivních exponátů, doprovodné programy v podobně akčních science show a badatelských aktivit i novou tajemnou hru „Ilumináti“.

Okouzlil svět science center vaše ratolesti? A tušili jste, že v řadě z nich se mohou děti zúčastnit příměstských táborů? Třeba v plzeňském science centru Techmania si lze vybrat hned ze tří variant, které se uskuteční v průběhu letních prázdnin. Pravda, ty jsou ještě daleko, ale zájem je veliký a tak si místo rezervujte včas!

Na děti čeká kolonizace Marsu, poznávání historie objevů a vynálezů nebo pohled do hlubin vesmíru. Tábory začínají 3. července a poběží po celé léto. Děti budou rozděleny do skupin podle věku, a to od první do páté třídy a od šesté do deváté třídy. Tábory „Kolonizace Marsu“ a „Od kola až po raketu“ jsou určeny oběma věkovým skupinám, tábor astronomický je jen pro děti starší. Kapacita jednotlivých skupin je 20 dětí.

Tábor „Kolonizace Marsu“ zavede děti na rudou planetu, kterou prozkoumají a zjistí, zda by bylo možné ji osídlit. Na táboře „Od kola až po raketu“ se stanou objeviteli a vynálezci a budou pronikat do tajemství vynálezů, které historicky posouvají svět kupředu. Astronomický tábor je určen dětem, které se zajímají o vesmír. Čeká je práce s dalekohledem, astronomická pozorování Slunce a další astronomické činnosti. Součástí všech táborů bude i film ve 3D Planetáriu, program na „Science On a Sphere“, aktivity v expozicích a práce v laboratořích a dílnách.

Cena pro jedno dítě na jeden týden je 2 500 Kč. Program probíhá vždy ve všední dny od 8:00 do 16:00 a děti dostanou během dne i oběd a dvě svačiny. Podrobnosti včetně počtu volných míst na webu Techmanie v sekci „Aktuálně“.

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecenter.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

VIDA! science centrum: http://www.vida.cz

Svět Techniky Ostrava: http://stcostrava.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz