Zažijte Velikonoce trochu jinak! Vytvořte si galaktické či stříbrné vejce, experimentujte s vajíčky, vytiskněte si velikonoční dekorace i kraslice a zažijte na vlastní oči, nos i kůži velikonoční science show plnou ohňů a kouře!

Velikonoce jsou za dveřmi a poznáte to i v řadě českých science center. Tak třeba na Hvězdárně a planetáriu Brno si na Zelený čtvrtek, který tento rok připadá na 13. dubna, připravili speciální program pro malé návštěvníky – „Vesmírné Velikonoce“. Přijďte od 14:00 do 17:00 na hvězdárnu a kromě pořadů ve zdejším digitálním planetáriu si můžete zdarma vyrobit i „galaktické vejce“. Záleží jen na vás, zda ke zdobení použijete vesmírnou čerň, třpytivou modrou nebo hvězdný prach. S výrobou kosmicky vyzdobených vajíček se bude začínat průběžně, zhruba po půl hodině. Věřte, že výsledek bude stát za to!

Jen o den později můžete s netradičními Velikonocemi pokračovat v brněnském science centru VIDA! To si na pátek 14. dubna připravilo experimenty s vajíčky. Návštěvníci se díky zajímavým pokusům například dozví, jakým způsobem od sebe rozpoznat vejce uvařené a syrové, aniž by se rozbilo. Anebo zjistí, jestli je skořápka opravdu tak křehká, jak se zdá, a naučí se postavit vejce na špičku.
A jedno stříbrné vejce si dokonce i vyrobí!

Ve vidáckých labodílnách bude navíc každý dubnový víkend připraven i rodinný program s pokusy nazvaný „Svítím, svítíš, svítíme“. Jeho účastníci budou pátrat po tom, co všechno dokáže vyzařovat světlo anebo si UV baterkou posvítí na obyčejné věci jako je třeba čaj či prací prášek.

V plzeňském science centru Techmania můžete zažít „Velikonoce ve 3D“ přičemž se přesvědčíte, že moderní technologie zasahují i do tak tradičních a prastarých obyčejů, jako jsou právě ty velikonoční. Tušili jste například, že do mobilního telefonu si klidně můžete nainstalovat aplikaci pomlázky? Anebo si vytisknout kraslice? Nevěříte? Tak neváhejte a vypravte se do Techmanie! Po celé velikonoční prázdniny si tam můžete na 3D tiskárnách vytisknout nejen kraslice, ale i originální velikonoční dekoraci. Workshop se 3D tiskárnami se bude konat od 13. do 17. dubna a je součástí běžného vstupného do expozic.

Mimoto si Techmania připravila i speciální celodenní programy určené dětem od 11 let, jež se zajímají o věci do hloubky, přitahuje je věda a přírodovědné obory a rády se zapojují do rozmanitých aktivit. V nabídce jsou programy dva: „Zmizelý profesor“ a „Já, astronom“. Zatímco první z nich se odehrává v laboratoři biologie, druhý nadchne všechny děti, které se zajímají o astronomii. Programy trvají od 9:00 do 16:00, stojí 490 Kč (v ceně je zahrnut oběd i dvě svačiny) a jejich termíny lze dohledat na webových stránkách Techmanie.

Na velikonoční program dojde i v libereckém science centru iQLANDIA. Připravena je velikonoční science show „Obří velikonoční masakr“, která bude probíhat od 13. do 17. dubna vždy od 11:00 do 16:00. Velikonoce během ní poznáte z trochu jiné, vědecké stránky. Můžete si pohrát s látkou o extrémně nízké teplotě dosahující téměř -200 °C, ohřát se v záři plamenů různých teplot, barev a původů nebo si na izolační podložce zatančit pod napětím několika set tisíc voltů. A chybět samozřejmě nebudou ani tematické vajíčkové bonusy!

V prostorách iQLANDIE na vás navíc čeká zábavná naučná hra s velikonočními vajíčky trochu větších rozměrů. Zajímá vás, jaké látky obsahuje vaječný žloutek? Jaký je současný rekord v pojídání natvrdo uvařených vajec? Nebo zda byla první slepice či vejce? Odpovědi na tyto a dalších sedm otázek točících se kolem vajec najdete rozvěšené v areálu velikonoční iQLANDIE. Tak úspěšný lov!

V ostravském science centru Velký Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic si o víkendu 15. a 16. dubna můžete užít parádní „Velikonoční Science show“ od profesora Křemíka a jeho bandy potrhlých vědátorů. Anebo se vypravte na doprovodný program „Šifry“ na kterém se dozvíte, jaké šifrovací metody používal slavný renesanční učenec Leonardo da Vinci – zvládnete psát zrcadlovým písmem stejně jako on? V přilehlém Malém Světě techniky U6 si pak můžete vyzkoušet pletení a tvorbu košíčku na velikonoční pomlázku nebo spřádání originálních ozdobných motivů, které prozáří všechny kouty vašich obydlí.

A protože je o dění v science centrech mimořádný zájem, je dobré se na některé aktivity přihlásit s dostatečným předstihem. Třeba na letní vědecké tábory olomouckého interaktivního muzea vědy Pevnost poznání. Program bude pořádně nabitý! Každý den totiž děti prozkoumají jiný vědecký obor a podívají se do zábavných interaktivních expozic muzea. Táborníci nahlédnou do oblastí biologie, fyziky, historie, matematiky i geografie. Ale to není všechno! Během pěti dnů budou rozvíjet své vědomosti, dovednosti a tvůrčí schopnosti. Můžou se například těšit na oblíbené malování světlem, malování tajemných živočichů neonovými barvami i na pohybové aktivity. Jestli si myslíte, že právě takové prázdniny vaše ratolesti ocení, neváhejte a přihlaste je na letní vědecký tábor již nyní.

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecenter.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

VIDA! science centrum: http://www.vida.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz

Svět Techniky Ostrava: http://www.stcostrava.cz

Pevnost poznání, interaktivní muzeum vědy: http://www.pevnostpoznani.cz

 

Related Articles