Víte, kde můžete objevovat zákonitosti okolního světa, počínaje nicotným atomovým jádrem a konče vzdáleným vesmírem? A ještě se přitom skvěle pobavit? Přeci v českých science centrech! Ale nejen to. Čeká tam na vás třeba filmový festival zaměřený na vědu, oslava Dne učitelů, hravé balancování, tajemná bedýnka, elektrizující science show, „Decompáž“ počítače, víkend ve 3D a 3D tisk, „Sen o létání“ i „Úžasný pád“ nebo „Hudba sfér“ s puncem astronomie.

Tušíte, co je to „iQFilmFest“? Přeci filmový festival tematicky zaměřený na vědu, jehož první ročník se uskuteční již v pátek 24. března v libereckém science centru iQLANDIA! Těšit se můžete na více než deset snímků včetně předpremiéry filmu „Cesta časem: Od Velkého třesku po člověka“. Nachystána je ale i dětská projekce a celou akci doplní akční workshopy.

Projekce budou probíhat na čtyřech stanovištích – v planetáriu, „Živlech“, „Gastru“ a auditoriu. Slavnostní zahájení iQFilmFestu začne v 18:00 a potom už bude jen na návštěvnících, jaké promítání si vyberou, zdali dokumentární, pro děti nebo z řady nezávislých filmů. Největším tahákem bude bezesporu předpremiéra filmu „Cesta časem: Od Velkého třesku po člověka“. Padesátiminutový snímek totiž přemění planetárium na stroj času. Jeho prostřednictvím diváci zjistí nejenom to, jak se formovala naše Galaxie, Slunce a Země, ale jak vůbec začal život.

Pořadatelé festivalu ale mysleli i na menší děti! Přímo pro ně bude uzpůsobena projekce v auditoriu.  Příběh „Modrý tygr“ seznámí malé diváky s hlavní hrdinkou Johankou. Ta žije ve staré botanické zahradě společně s maminkou. Když se dívka dozví, že chce jejich městskou čtvrť bezcharakterní starosta srovnat se zemí, rozhodne se jednat. V tom jí pomůže právě tajemná šelma.

Filmový program navíc doplní i popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky „Nezkreslená věda“ a z dílny iQLANDIE pořady „PokusiQ“ a „ProfiQ“. Chybět ovšem nebude ani originální workshop. Jeho účastníci se například dozvědí, jak po domácku vytvořit projektor, 3D brýle nebo třeba hologram pomocí mobilního telefonu. A vzhledem k tomu, že vstup na iQFilmFest je zdarma, nezapomeňte si své místo včas rezervovat!

To brněnské science centrum VIDA! zve v pátek 24. a v sobotu 25. března všechny pedagogy a lektory na oslavu Dne učitelů. Kromě expozice, představení s pokusy a 3D filmů se mohou zúčastnit ukázek výukových programů a zjistit tak, co všechno VIDA! nabízí organizovaným dětským skupinám. Pedagogové získají po oba dny vstup jen za 1 Kč, a pokud se zaregistruji i na webových stránkách „www.vida.cz/denucitelu“ mohou sebou vzít zdarma i další osobu!

Za pozornost stojí i nové představení „Vytěž princip“ v „Divadle vědy“, kde se v podání zdejších „Vidátorů“ objevují nejen zajímavé pokusy, ale i cirkusové prvky. Show je zaměřená na těžiště a balanc. Diváci se mohou těšit na válec, který jezdí sám do kopce, hrneček, který stojí na uchu jen díky špetce kávy, samočinné svíčkové kyvadlo a další experimenty.

Máte rádi záhady? Tak neváhejte a vypravte se o víkendu 25. a 26. března do ostravského science centra Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic. Stanete se zde badateli a budete pátrat po tom, jaké tajemství skrývá záhadná bedýnka ve zdejší „Badatelně“. Opomenout byste neměli ani „Divadlo vědy“, kde si užijete novou elektrizující science show, která vás zavede do světa elektrické energie. Zdejší vědátoři se budou činit, až budou lítat jiskry! Anebo si otestujte svou paměť. Stačí zajít na „Nekončenou záhadu Ludolphova čísla“ a zapamatovat si legendární číslo „Pí“. Tak schválně, kolik číslic zvládnete?

V přilehlém Malém Světě techniky U6 bude v sobotu 25. března na programu cestování. V rámci cyklu „Velká světománie“ tentokrát dojde na americkou „zlatou horečku“. Hned následující den si pak v U6 můžete vyzkoušet i nový doprovodný program „Decompáž“, na němž zjistíte, jak vypadá počítač uvnitř a zda je možné jeho jednotlivé součástky rozmontovat.

Atraktivní program si pro své návštěvníky připravilo i plzeňské science centrum Techmania. Ve dnech 25. a 26. března si tam můžete užít víkend ve 3D! Ve zdejším 3D planetáriu si na své přijdou děti i dospělí. Pro nejmenší diváky bude připravena projekce pohádky „Polaris“ spojená s komentovanou procházkou temnými hlubinami oblohy. Divákům od osmi let je pak určen film „Sen o létání“, který je na programu s krátkým snímkem „Úžasný pád“.

Jedinečný filmový zážitek však na návštěvníky čeká i ve 3D Cinema, v němž se diváci vydají na dobrodružnou výpravu do dávné minulosti mezi „Titány doby ledové“. A aby byl zážitek se 3D technologiemi kompletní a bez nadsázky na vlastní kůži, zvou dílny Techmanie na workshop se 3D tiskárnami. Během něj se seznámíte se základy této žhavé novinky a především si vyrobíte drobnost, kterou si pak odnesete na památku domů.

Na Hvězdárně a planetáriu Brno lze v neděli 26. března zažít vpravdě netradiční atmosféru, která bude tentokrát cílit především na váš sluch. Proběhne zde totiž již pátý večer komorního cyklu „Hudba sfér“. A bude svěže jarní. Na půdě brněnské hvězdárny totiž vystoupí trojice talentovaných a oceňovaných interpretů-teenagerů: Pavla Tesařová (housle), Adam Klánský (violoncello) a Martin Chudada (klavír).

V jejich podání navíc uslyšíte skladby, z nichž většinu napsali také mladí autoři – Josef Slavík svůj virtuózní jednovětý koncert napsal v jednadvaceti letech, jeho blízký přítel Chopin svou brilantní „Polonézu pro cello a klavír“ zkomponoval v devatenácti letech a rovněž Fantazijní kusy Roberta Schumanna vznikly, když bylo jejich autorovi sedmadvacet let. Dvě závěrečné skladby programu jsou sice díly zralých mistrů, ale svým autorům se tak podařily, že prakticky nestárnou; věřte, že to budou právě Čajkovského a Dvořákova skladba, které si budete pískat při sestupu z Kraví hory. Perličkou večera vycházejících hvězd hudebního nebe bude účast skutečně zářivé klavírní hvězdy, Ivana Klánského, který budoucí virtuosy doprovodí.

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecenter.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz

VIDA! science centrum: http://www.vida.cz

Svět Techniky Ostrava: http://stcostrava.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

Related Articles