Zpestřete si druhý květnový týden v některém z českých science center. Můžete se kreativně vyřádit v „Dílně plné nápadů“ či si vyzkoušet „Fahrenheitovy experimenty“, zjistíte, zda budeme rozumět mimozemšťanům a vydáte se na dobrodružnou výpravu do lidského těla, budete putovat od muziky k dinosaurům i s „Titány doby ledové“, odhalíte tajemství lidského zraku a budete „Na stopě zločinu“.

Ostravský Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic vstoupí do druhého květnového týdne s vojenskou tématikou. V pondělí 8. května se budete moci vrátit v čase a připomenout si válečné události, jež ovlivnily celý svět. Stačí navštívit doprovodný program v Malém Světě techniky U6. Spoustu zajímavostí se zde ale dozvíte i v sobotu 13. května, kdy si můžete poslechnout zajímavé povídání o historii škodováckého závodu a Škodě MB. A jen o den později se díky zábavným ukázkám pohybů naší Země přesvědčíte, že geologie není nuda.

A co Velký Svět techniky? Ve zdejší „Dílně plné nápadů“ můžete o víkendu 13. a 14. května řezat, bouchat a tvořit a jako bonus si odnesete vlastnoručně vyrobenou upomínku. Nebo si zajděte na workshop „Fahrenheitovy experimenty“, kde se dozvíte, kdo byl Gabriel Fahrenheit či jak se měří teplota ve stupních Celsia a Fahrenheita. Zkrátka, čeká vás pořádný „Souboj stupnic“.

Prahnete-li spíše po vesmíru, vypravte se do Planetária Ostrava. Ve středu 10. května v 18:00 dojde na oblíbené mimozemšťany. Na přednášce Mgr. Tomáše Petráska, Ph.D. z Fyziologického ústavu AV ČR „Porozumíme mimozemšťanům?“ zjistíte, zda budeme mít šanci rozumět tvorům, s nimiž nás nepojí jazyk, kultura ani biologie.

Na sobotu 13. května je pak v ostravském planetáriu připravena premiéra rodinného fulldome pořadu „Amigos – dobrodružství v lidském těle“. Dobrodružný příběh, který odstartuje ve 14:00, diváky zavede do nitra nás samotných, do útrob lidského těla. Dozvíte se, jak zvítězit nad zákeřným virem a přitom si uchovat své zdraví a spolu se třemi kamarády odhalíte, jak lidské tělo funguje a jak se brání proti skrytým nepřátelům.

V plzeňském science centru Techmania se můžete vydat od muziky k dinosaurům a naopak. Říkáte si jak? Díky novému filmu „Musica“, který má na programu zdejší 3D planetárium – mimochodem jediné 3D planetárium v České republice. „Musica“ vám ukáže, že hudba a vesmír, dva zdánlivě nespojitelné světy, mají překvapivě hodně společného.

Abyste však tomuto spojení porozuměli, musíte se vydat až k dvojšroubovici DNA a putovat od dinosaurů k člověku. Snímek „Musica“ totiž divákům umožňuje hudbu nejen slyšet, ale dokonce i vidět a prozrazuje, co má hudba společného nejenom s kosmem, ale i s matematikou. O víkendu 13. a 14. května je „Musica“ na programu hned dvakrát: v sobotu ve 14:15 a v neděli v 16:30, vždy spolu s filmem „Zabydlená Země“.

A pokud je vám téma dinosaurů blízké a chcete si jich užít víc než v „Musice“, můžete si v Techmanii zajít ještě do „3D Cinema“ na film „Titáni doby ledové“. Prostřednictvím týmu odborníků se přenesete až do sněhem a ledem zavátých časů, kdy Zemi obývali ještěři úctyhodných rozměrů a díky 3D projekci se ocitnete uprostřed všeho dění. „Titáni doby ledové“ se promítají v sobotu i v neděli vždy ve 12:45 a v 15:30.

V libereckém science centru iQLANDIA vám dokážou, že jedním z nejdůležitějších smyslů je zrak. Máte představu, jak pracuje zdravé oko? Dokáže váš mozek na sto procent odhalit optický klam? Jestli si nejste jisti, rozhodně byste si neměli nechat ujít nový speciální workshop „Vidíme a pozorujeme“. Mimoto výše uvedené se na workshopu dozvíte, na jakém principu funguje animovaný film, kdy vzniká duha a proč je nebe modré.

Do vědy zapálení lektoři vám navíc odtajní výrobu neviditelného písma. V iQLANDII se dále můžete těšit na čtyři sta interaktivních exponátů jako například humanoidního robota Thespiana, Mars Rover či simulátor zemětřesní, akční science show nebo novou expozici „Top Secret“ věnovanou všem tajným agentům. Workshop „Vidíme a pozorujeme“ uvádí iQLANDIA každý květnový víkend a také ve svátek 8. května ve 14:00 a v 15:00.

V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se v květnu můžete těšit na pravidelné víkendové „Labodílny“, které se tentokrát pod názvem „Na stopě zločinu“ věnují kriminalistickým metodám. Podaří se vám zjistit, kdo z podezřelých je skutečný zloděj? Přijďte si vyzkoušet snímání otisků prstů i odhalení stop krve!

Při příležitosti „Českého dne proti rakovině“ si VIDA! navíc na sobotu 13. května připravila akci „Otevřeně o rakovině“. Na děti budou ve zdejší expozici čekat stanoviště zaměřená na první pomoc a pro dospělé budou přichystány zajímavé přednášky a workshopy. Dorazí například sestřičky a medici z #praskoule, kteří zájemce naučí, jak na sebe a svoje partnery alespoň jednou za měsíc správně sahat a odhalit tak včas rakovinu.

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecenter.cz

Svět Techniky Ostrava: http://www.stcostrava.cz

Planetárium Ostrava: http://www.planetariumostrava.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz

VIDA! science centrum: http://www.vida.cz