Za dveřmi je „Muzejní noc“ a s ní i nevšední dění v některých českých science centrech. Těšit se můžete na „Science show plnou ohňů, blesků a kouře“, explodující vodík a kouřové dělo, zemětřesení, vichřici i hromy a blesky, pozorování noční oblohy z brněnského Špilberku, „Úsvit dinosaurů“ i „Nebe v plamenech“, tajné zprávy a neviditelné inkousty nebo „Fahrenheitovy experimenty“ a parádní science show profesora Křemíka!

V příštím týdnu odstartuje již XIII. ročník „Festivalu muzejních nocí“ a s ním i zvýšená aktivita v některých českých science centrech. Pořádný experimentální cirkus slibuje třeba liberecká iQLANDIA. Právě „cirkus“ je totiž hlavním tématem celého festivalu. Do vědy zapálení lektoři iQLANDIE vystoupí na liberecké „Muzejní noci“ již v pátek 19. května pod širým nebem u Severočeského muzea. Akce začíná v 18:00 a těšit se můžete na mrazivé pokusy i bláznivou science show.

Hlavní stage opanují „šílení vědci“ z iQLANDIE ve 20:00 se svou „Science show plnou ohňů, blesků a kouře“. Během jedinečného vystoupení lidem předvedou, jak se zapaluje oheň ledem, odvážlivcům polejí ruku kapalným dusíkem o teplotě -196 °C nebo jim třeba v dlaních nechají explodovat vodík. A chybět nebude ani střelba z kouřového děla či výroba zubní pasty pro slony. Mimochodem, chcete-li se na „Muzejní noc“ správně naladit, stavte se před tím do samotné iQLANDIE, která bude
v tento den otevřená do 17:00.

O den později, v sobotu 20. května, zachvátí „Muzejní noc“ Brno a s ním i zábavní vědecký park VIDA! Od 16:00 do 23:00 bude přístupná stálá expozice, ve které můžete například rozpoutat vichřici, zažít zemětřesení, projet se na kole po laně, postavit magnetickou sochu nebo zahalit město do husté mlhy. Zkrátka, čeká na vás 170 hravých exponátů, díky kterým zjistíte, jak funguje svět kolem nás. Na pokladně si navíc můžete vyzvednout startovní balíček hry „Pevnost VIDArd“ a vydat se mezi exponáty řešit úkoly a hádanky. Na úspěšné řešitele čeká poklad!

Mimoto budou v rámci vidácké „Muzejní noci“ pro návštěvníky připraveny i stanoviště s experimenty v okolí budovy VIDA! Fascinuje vás bouřka? Umíte zjistit, jak je od vás daleko? Máte raději hromy nebo blesky? Tušíte, co všechno s bleskem souvisí? A jakou roli v tom hraje plazma nebo zvuk? Troufnete si prostrčit ruku skrz blesk? Říkáte ano?! Pak si nenechte ujít představení se zábavnými pokusy „Od blesku k hromu“, které na venkovním pódiu začíná v 17:00, 18:30, 20:00 a 21:30.

Hvězdárna a planetárium Brno se do brněnské „Muzejní noci“ již tradičně zapojí pozorováním noční oblohy z brněnského Špilberku. Podmínkou je pouze hezké počasí. Bude-li jasno, narazíte na Špilberku na velké dalekohledy i nadšené lektory, kteří vás provedou po nejnápadnějších objektech květnové hvězdné oblohy.

A ještě před „Muzejní nocí“, v sobotu 20. května, můžete na brněnské hvězdárně shlédnout pořady v celooblohovém planetáriu. Třeba „Úsvit dinosaurů“, v němž se vypravíte do druhohor, abyste prozkoumali svět obřích plazů i ptakoještěrů a zažili pád velké planetky, která znamenala konec této fascinující éry. Nebo se vypravte na „Nebe v plamenech“, které se věnuje bohaté historii a neméně zajímavé současnosti ohňostrojů a jehož prostřednictvím nakouknete i do světa polárních září.

V plzeňském science centru Techmania si můžete o víkendu 20. a 21. května rozluštit tajnou zprávu! Snad každý někdy chtěl napsat zprávu, kterou si bude moci přečíst jen adresát. Vymýšlel nové jazyky a důmyslné šifry, ale učitelky a maminky to stejně rozluštily. Kdo ovládá chemii, ten je ovšem může přelstít neviditelným inkoustem! Jakými neviditelnými inkousty je možné psát a jak se takové písmo dá odhalit, prozrazuje program „Tajná zpráva“ v laboratoři chemie, na který zve plzeňské Techmania Science Center třetí květnový víkend. Na programu je v sobotu 20. i v neděli 21. května, vždy v půl třetí odpoledne.

A co se bude dít o víkendu 20. a 21. května v ostravském Světě techniky v areálu Dolních Vítkovic? Bude tam řádit profesor Křemík a jeho banda se svou parádní science show, která vás seznámí zábavnou formou s plyny. A hned poté do toho můžete pořádně praštit! Kde? Přeci na doprovodném programu „Dílny aneb líheň nápadů“, kde si budete moci vlastnoručně vyrobit drobnou upomínku na Svět techniky. Anebo se vžijte do proslulého badatele Fahrenheita. Sestavíte si jednoduchý barometr a vyzkoušíte si pokusy s teplotou na workshopu „Fahrenheitovy experimenty“.

Malém Světě techniky U6 vám v sobotu 20. května nadšená botanička Terka ukáže, jaké poklady lze nalézt v lese nebo na louce v Dolních Vítkovicích. A v neděli před ponorkou kapitána Nema zjistíte, že geologie není žádná hrůza, ale zajímavá věda.

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecenter.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz

VIDA! science centrum: http://www.vida.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

Svět Techniky Ostrava: http://www.stcostrava.cz