Víte, kde zažijete čirou radost z poznání? Přeci v českých science centrech! Těšit se můžete na virtuální realitu, kulinářskou fyzikální show, zákulisí televizní tvorby, čarodějnou školu plnou mrazivých kouzel a výbuchů, experimentování s plyny, šifry mistra Leonarda, speciální astronomický program pro děti nebo „Nebe v plamenech“ a „Soumrak dinosaurů“.

Pořádně nabitý bude poslední dubnový týden v olomouckém interaktivním muzeu vědy Pevnost poznání. Od úterý 25. dubna bude v Pevnosti otevřena nová interaktivní výstava, díky níž nahlédnete do neprozkoumaného světa virtuální reality. Budete mít jedinečnou možnost nasadit si brýle HTC Vive a vyzkoušet si různé hry, grafické programy či Google Earth VR. A chybět nebude ani procházka virtuálním muzeem.

V pátek 27. dubna (od 14:00 do 18:00) a v sobotu 28. dubna (od 10:00 do 18:00) zastihnete tým Pevnosti poznání na olomouckém Dolním náměstí. A s ním dorazí i zábavné fyzikální a chemické pokusy i další tvůrčí aktivity. Na programu bude „Kulinářská fyzika“, která vás přesvědčí, že lze spojit dobré jídlo s fyzikální kuchyní, „Innogy Energy workshop“ zaměřený na energie kolem nás nebo „Výtvarka“ na níž si zkusíte poskládat něco zajímavého z tvarů, v nichž se vyrábějí známé olomoucké tvarůžky.

A na své si přijdou i malí filmoví fanoušci. V rámci probíhajícího festivalu Academia Film Olomouc totiž o víkendu 29. a 30. dubna (od 10:00 do 18:00) Česká televize v Pevnosti poznání odhalí tajemství ze své tvorby. Pokud vás zajímá, jak vznikají pohádky či předpověď počasí, chcete si něco zajímavého vyrobit nebo potkat opravdové postavičky z kreslených pohádek, neváhejte!

Víte, kde se střetává svět magie a kouzel se světem přírodních věd? Přeci v „Čarodějné škole“!
A kde, ji najdete? V brněnském science centru VIDA! V sobotu 29. dubna budou v jejich třídách na své „čarodějné učně“ čekat zkušení kantoři. Naučí je například umění barev nebo světla. Zasvětí je do mrazivých kouzel nebo tajů nejrůznějších výbuchů. „Nečekejte žádné kabaretní triky ani podivná zaříkávadla, naše magie využívá fyzikálních zákonů a originálních nápadů. To však nic nemění na tom, jak úžasné jsou její výsledky,“ říká Sven Dražan, manažer programu VIDA! A co víc, návštěvníci
v tematickém kostýmu mají na akci „Čarodějná škola“ vstupné s 50% slevou.

Nezůstane ale jen u čarování. I poslední dubnový víkend bude ve vidáckých „Labodílnách“ připraven rodinný program s pokusy nazvaný „Svítím, svítíš, svítíme“, kde se účastníci dozví, co všechno dokáže vyzařovat světlo. UV baterkou si například posvítí na obyčejné věci, jako je čaj nebo prací prášek.

V ostravském science centru Svět Techniky v areálu Dolních Vítkovic budou o víkendu 29. a 30. dubna hlavním tématem plyny. To, jak fungují, vám svým neotřelým způsobem vysvětlí zdejší vědátoři z „Divadla vědy“ na originální „Plynné science show“. A kam dál? Třeba na workshop „Výroba makety samonosného mostu“, kde si ověříte, že je možné postavit most dokonce i bez hřebíků a šroubů.

Anebo se ponořte do světa šifer a skrytých symbolů slavného renesančního učence Leonadra Da Vinci. Ten totiž nebyl jen geniální vynálezce, ale i velmi nadaný malíř. Zvládnete rozšifrovat jeho obrazy? A víte, jakou unikátní malířskou techniku při své tvorbě používal? To a ještě mnohem více na vás čeká na doprovodném programu „Galerie + vynálezy“. Že spíš potřebujete vypnout hlavu? Pak zamiřte v sobotu 29. dubna do Malého Světa techniky U6 a odreagujte se při výrobě podivného slizu. A jen o den později se můžete zbavit stresu vlastnoručně zhotoveným originálním antistresovým balónkem.

Plzeňské science centrum Techmania si na víkend 29. a 30. dubna připravilo speciální program pro děti „Já, astronom“. Jeho účastníci se dozví, co vše potřebuje astronom k pozorování oblohy, jak se pracuje s dalekohledem nebo jak vypadá noční obloha a co zajímavého na ní můžete vidět. Odborně vedený program využije při aktivitách expozici „Vesmír“, dalekohledy a projekce oblohy v 3D Planetáriu. Program je na jeden celý den, lze si vybrat sobotu nebo neděli, a je určen dětem od 11 let, které se zajímají o astronomii a mají spoustu otázek, na něž rodiče už nezvládají odpovídat. Chcete-li se jej zúčastnit, je nezbytná předchozí rezervace.

S Hvězdárnou a planetáriem Brno se v posledním dubnovém týdnu můžete vypravit za dinosaury nebo za ohňostrůjci. Pokud vás láká spíše první téma, navštivte ve zdejším celooblohovém digitálním planetáriu představení „Soumrak dinosaurů“. Budete cestovat časem do doby před 250 miliony roky a spolu hlavními hrdiny představení se seznámíte s některými druhy vyhynulých ještěrů, kteří pravděpodobně byli předchůdci dnešních ptáků. Nakonec se stanete svědky soumraku dinosaurů při pádu obří planetky před 65 miliony roky.

Výjimečná podívaná na vás ale čeká i ve druhém, zbrusu novém představení „Nebe v plamenech“. Klenbu brněnského planetária během něj osvítí nejeden digitální ohňostroj. A společně s okouzlujícími efekty se vyrojí i odpovědi na celou řadu zajímavých otázek. Zjistíte, kdo takové ohnivé divadlo vlastně vymyslel, kdo zdokonalil nebo proč jsou ohňostroje barevné.

Součástí představení „Nebe v plamenech“ je i tematické povídání o polárních zářích. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vlastně polární záře vznikají, nebo jste prostě zatoužili spatřit je na vlastní oči? Názorné počítačové vizualizace tohoto netradičního přírodního fenoménu doplní i jeho strhující reálné záběry z Laponska a na závěr celou projekci doplní i krátká laserová show.

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecenter.cz

Pevnost poznání, interaktivní muzeum vědy: http://www.pevnostpoznani.cz

VIDA! science centrum: http://www.vida.cz

Svět Techniky Ostrava: http://www.stcostrava.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz