Svět českých science center je neuvěřitelně pestrý a každý si v něm přijde na své. Můžete se třeba vydat do vesmíru na „Kosmickém dnu s Kosmem“, spočítáte si svou eko-stopu, potkáte potrhlého profesora Křemíka s ohnivými experimenty, zažijete „Nebe v plamenech, polární záře i laserovou show, proniknete do tajů fluorescence a během chvilky se stanete tajným agentem luštícím zapeklité šifry!

Sníte o cestování do vesmíru? Tak si nenechte ujít mimořádný „Kosmický den s Kosmem“ v plzeňském science centru Techmania! To se totiž vůbec poprvé stane součástí filmového festivalu „Finále Plzeň“, který se koná od 20. do 26. dubna. V rámci speciálních uvedení se bude v sobotu 22. dubna ve 3D Cinema Techmanie promítat satirický seriál České televize „Kosmo“. Uskuteční se tu tři projekce celého seriálu, besedy s tvůrci, ale také ukázky kosmické stravy či gyroskopu a přednášky na téma „pravda a mýty ve sci-fi“.

„Všechny epizody najednou jsem viděl na dvou projekcích,“ říká autor Kosma Tomáš Baldýnský a všechny proto zve: „Byl to zážitek srovnatelný s užitím těch nejjemnějších drog, podpořených rajským plynem. Mohu doporučit i těm nejmenším. Gyroskop? Děkuji, raději ne. Zvlášť po ochutnání kosmické stravy.“ Promítání Kosma začíná v 10:00, 14:00 a 18:00, přednášky ve 13:30 a 17:30 a ochutnat stravu kosmonautů a prohlédnout si exponáty v expozici „Vesmír“ lze ve 13:00 a 17:00.

V ostravském Světě techniky v areálu Dolních Vítkovic se víkend 22. a 23. dubna ponese v duchu „Dne Země“. Hlavním tématem tak bude životní prostřední. Ve Velkém Světě techniky se můžete zúčastnit odemykání jedinečné střešní zahrady a navíc zde zjistíte, jak velký máte dopad na životní prostředí. Jak? Jednoduše si spočítáte svou vlastní eko-stopu. A chybět samozřejmě nebudou ani poutavé experimenty pod taktovkou profesora Křemíka v „Divadle vědy“. Ale pozor! Jejich společným jmenovatelem tentokrát bude oheň!

A co sousední Malý Svět techniky? Ten se promění v chatrč babky kořenářky, se kterou se naučíte poznávat bylinky a zjistíte, jak s nimi nakládat a na co vše se používají. Anebo vás Tonda Obal provede výstavou a ukáže vám, co všechno stojí za výrobou jednoho igelitového pytlíku. Ve zdejších učebnách se také dozvíte, co vše naši Zemi dáváme nebo naopak bereme.

Na Hvězdárně a planetáriu Brno na vás čeká „Nebe v plamenech“. Nikoliv však to skutečné, ale to virtuální, ve zdejším celooblohovém digitálním planetáriu. Představení „Nebe v plamenech“ se věnuje bohaté historii a neméně zajímavé současnosti ohňostrojů. Kdo takové ohnivé divadlo vlastně vymyslel? Kdo zdokonalil? Proč jsou ohňostroje barevné? Kde můžeme uvidět ten největší, nejkrásnější, nejvyšší, nejdelší…?

České znění pořadu „Nebe v plamenech“ namluvil Miroslav Táborský. Na tvorbě pořadu se podílely dvě desítky odborníků – grafici, scénáristé, animátoři, zvukaři i lidé, kteří sestavují skutečné ohňostroje. Pro představení bylo dokonce nezbytné vyvinout některé grafické technologie, které umožnily lépe využít projekci brněnského planetária.

Součástí představení je tematické povídání o polárních zářích. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vlastně polární záře vznikají, nebo jste prostě zatoužili spatřit je na vlastní oči? Názorné počítačové vizualizace i strhující reálné záběry z Laponska připravil Pavel Karas. Některé projekce na závěr doplní i krátká laserová show.

Pokud se o víkendu 22. a 23. dubna vydáte do brněnského science centra VIDA!, uvidíte věci nevídané! Připraveny jsou totiž úchvatné pokusy s fluorescencí. Stačí navštívit rodinné představení „Svítím, svítíš, svítíme“ v rámci víkendových „Labodílen“. Dozvíte se, co všechno dokáže vyzařovat světlo, co to je fluorescence anebo si pomocí UV baterky zkusíte rozsvítit obyčejný čaj či některé prací prášky. Věřte, že ve VIDA! se vám oči rozzáří úžasem!

V libereckém science centru iQLANDIA je pro vás připravena nová expozice „Top Secret“ a s ní i trénink špionů a tajných agentů! Zjistíte, jak se provádí balistika nebo daktyloskopie a během sekundy se proměníte ve špióna, který bude vyškolen v následujících top oborech: odebírání otisků prstů, proplétání se bez jediného dotyku laserovými paprsky, luštění kódů a šifer či pátrání po kontrabandech pomocí rentgenu stejným způsobem, jak se to dělá na letištích. Zkrátka, zloduši třeste se! Je tu „Top Secret“ a s ní i zástupy nových tajných agentů…

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecenter.cz

Svět Techniky Ostrava: http://www.stcostrava.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

VIDA! science centrum: http://www.vida.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz