Užijte si „Mezinárodní den Star Wars“ vedle Darth Vadera v životní velikosti, projeďte se po „Rudé planetě“ v Mars Roveru a zkoukněte pitvu mimozemšťana, leťte až ke hvězdám v jediném 3D planetáriu v České republice a nechte se vtáhnout do vesmíru na živě komentovaných projekcích oblohy, odvažte se na netradičních koncertech kapel „Nebe“ a „Distant Bells“ pod umělou oblohou planetárií nebo nahlédněte do světa pana Fahrenheita a pak zvolejte společně s partou profesora Křemíka „Budiž světlo“.

Chcete si užít „Mezinárodní den Star Wars“, jak se na správné fanoušky této vesmírné ságy patří? Pak se vydejte 4. května do libereckého science centra iQLANDIA. Právě tady zakotvil svou „Hvězdu Smrti“ obávaný Darth Vader. Temný pán ze Sithu, který je vyroben z lega a v životní velikosti, třímá v ruce světelný meč a jeho oblek je propracován do sebemenších detailů včetně blikajících kontrolek.  Uznejte sami, že vám selfie s takovouto personou nesmí v albu chybět!

V iQLANDII budou k vidění modely vesmírných lodí a kluzáků i tolik populárního robota R2D2. Postavy ze Star Wars najdete v expozici „Kosmo“, kde si mimo jiné vyzkoušíte jízdu po „Rudé planetě“ v Mars Roveru, nahlédnete do „Světelného tunelu“, natěsnáte se do přistávacího modulu Vostok 28 či zkouknete pitvu mimozemšťana. Do vesmíru se potom dostanete prostřednictvím filmů místního planetária. Díky snímkům „Astronaut“, „Úsvit kosmického věku“, „Výprava ke hvězdám“ a „Cesta do vesmíru a zase zpátky“ například zjistíte, co obnáší stát se kosmonautem, jak se zrodila Sluneční soustava nebo kdo se jako první prošel po Měsíci. Mimochodem, tušili jste, že režisér Georg Lucas měl pojmenovat postavu pašeráckého šéfa Jabba the Hutt podle spojení dvou českých slov žába a had?

Anebo roztáhněte křídla a leťte! Až ke hvězdám! Kde? No přeci v plzeňském science centru Techmania. Odlepit se od země i od Země a letět. Dál a dál, respektive výš a výš, nad města i hory,
mezi hvězdy a jiné galaxie. Právě takové zážitky nabízí jediné 3D planetárium v České republice, planetárium v plzeňské Techmanii.

Během prvního květnového víkendu si tu malí i velcí diváci mohou užít filmy ve 2D i 3D „Sen o létání“, „Úžasný pád“, „Musica“, „Zabydlená Země“, „Polaris“ a „Pijeme vodu z komet?“ A na programu je i velice oblíbená živě komentovaná projekce oblohy. Při ní má publikum šanci dozvědět se leccos zajímavého o známých souhvězdích aktuálně viditelných na nočním nebi, podívat se hlouběji do vesmíru a případně si říci, na co konkrétně se zaměřit. Planetárium připravilo na sobotu 6. května čtyři projekce a na neděli 7. května projekce tři.

Naopak poněkud netradiční program na vás čeká v Planetáriu Ostrava. Během prvního květnového víkendu totiž bude sál ostravského planetária patřit havířovské poprockové skupině „Nebe“. Ta na konci března vydala nové album nazvané „Souřadnice“, které obsahuje 11 skladeb inspirovaných vesmírem. Dvojice koncertů v jednom i druhém víkendovém dni bude spojena se křtem nové desky a neobvyklým kmotrem se stane robot Engi. Koncerty se budou konat přímo v sále planetária a doprovodí je celooblohová projekce.

A na koncert dojde i na Hvězdárně a planetáriu Brno. A také v tomto případě rozezvučí hudba zejména sál planetária. Dne 1. května zde totiž vystoupí brněnská hudební revivalová skupina „Distant Bells“ hrající skladby od britské kapely „Pink Floyd“. Tentokrát – již po několikáté – pod umělou hvězdnou oblohou brněnského planetária. Věřte, že z podmanivých tónů a uhrančivých velkoplošných animací na kopuli o průměru více než 17 metrů vám půjde hlava kolem. Připočtete k tomu polohovatelné pohodlné sedačky a je jasné, že v brněnském planetáriu na vás čeká vpravdě netradiční zážitek.

V ostravském science centru Svět Techniky v areálu Dolních Vítkovic nahlédnete o víkendu 6. a 7. května do světa pana Fahrenheita. Že vám je to jméno povědomé? To proto, že právě ve stupních Fahrenheita se v některých zemích měří teplota. Ve Světě Techniky se dozvíte, jak tato stupnice vypadá a jak ji převést na tuzemské stupně Celsia. Fahrenheit byl fyzik každým coulem, který zkoumal, jak měřit teplotu a tlak a sestavoval k tomu nejrůznější přístroje. Zkusíte to taky? Sestavte si jednoduchý barometr nebo vyzkoušejte experimenty s teplotou na workshopu „Fahrenheitovy experimenty“!

Mimoto na vás čeká i science show profesora Křemíka, který prohlásil „Budiž světlo“ a rozzářil celé „Divadlo vědy“. Přijďte se podívat, co si pro vás on a jeho parta na „Světelné science show“ připravili. Anebo můžete prozkoumat, jak vypadá počítač uvnitř. To i další zajímavosti ze světa informačních technologií se dozvíte v Malém světě techniky U6.

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecenter.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

Planetárium Ostrava: http://www.planetariumostrava.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

Svět Techniky Ostrava: http://www.stcostrava.cz