Nabijte se na dvě stě tisíc voltů, vyzkoušejte na vlastní kůži kapalný dusík, zatočte se na gyroskopu a zažijte pocity kosmonautů, vyrobte si tablety do myčky či vlastní prací gel, otestujte chemické látky v ekolaboratoři, zažijte vědeckou pařbu, „bublinárium“ i zmrzlináře „vědátora“, vydejte se na výlet za světlem a do říše spekter nebo se nechte okouzlit „Nebem v plamenech“!

V plzeňském science centru Techmania na vás v průběhu prvního červnového víkendu čekají zážitky, které člověku postaví svět na hlavu, zahalí jej mlhou i takové, z nichž vstávají vlasy na hlavě. Návštěvníci tu zažijí show s tekutým dusíkem, uvidí v akci van de Graaffův generátor nebo si na gyroskopu vyzkoušejí pocity kosmonautů ve vesmíru.

Díky van de Graaffovu generátoru uvidí, jak působí elektrické pole nebo co dělají dvě stejně nabitá tělesa, když se přiblíží k sobě. Ti odvážnější si mohou dokonce zkusit, jaké to je nabít se na dvě stě tisíc voltů! Show s tekutým dusíkem vezme publikum do světa hlubokého mrazu, do -196 °C. Připravena je i řada experimentů, během nichž se zelenina promění v křehký kus ledu nebo balónek zkřehne jako sklo. Odvážlivci si tentokrát mohou tekutý dusík doslova vyzkoušet na vlastní kůži.

A kdo nebude mít podobných kousků pořád dost, pro toho se v budově 3D planetária roztočí gyroskop. Otáčení ve třech osách, svět, který je hned nohama dolů, hned nohama nahoru nebo úplně jinak. Jak se asi cítí kosmonauti při výcviku? I tohle je zážitek, s nímž mohou návštěvníci Techmanie odjíždět domů. Všechny tři show jsou navíc součástí běžného vstupného do expozic.

Nevšední program je ovšem připraven i v ostravském Velkém světě techniky v areálu Dolních Vítkovic. O víkendu 3. a 4. června tam zjistíte, jak vést domácnost šetrnou k životnímu prostředí a seznámíte se se značením produktů, které jsou ohleduplnější ke světu kolem nás. Na workshopu „Zelená domácnost“ si vyrobíte vlastní tablety do myčky nádobí a naučíte se třídit méně tradiční odpady. Nadto si v červnu můžete umíchat i prací gel a být tak „IN“ a „EKO“!

Dojde ale i na experimenty ve zdejší ekolaboratoři! Budete zkoumat chemické látky, které jsou běžnou součástí našeho života. A byť nám mnohdy zvyšují naše pohodlí, současně přináší i mnoho rizik pro zdraví a životní prostředí. Víte, jak s nimi zacházet? A měli bychom se jich bát? Právě to vám zodpoví pokusy, po nichž vás chemie začne bavit! Tvůrčího ducha pak můžete uplatnit ve zdejší dřevodílně, kde si vyrobíte dřevěné výrobky či zapojíte hravé elektrické obvody. Nejen, že se skvěle zabaví děti i dospělí, ale hotové výrobky si navíc odnesete domů.

A co se bude dít v přilehlém Malém světě techniky U6? V sobotu 3. června se tam bude slavit „Den dětí“! Užijete si „Decompáž“, na níž se dozvíte, co se nachází v počítači, nebo se zkusíte vcítit do pohádkových postav na pohádce pro nejmenší. Jen o den později, v neděli, pak můžete popustit uzdu své fantazii a vrhnout se na výrobu štěrchadel.

„Den dětí“ se však bude slavit i v liberecké iQLANDII – v neděli 4. června od 13:00 do 16:00 proběhne na parkovišti před science centrem nefalšovaná vědecká pařba. Mini science show, dovednostní soutěže či řešení nejrůznějších hlavolamů a kvízů – to je jen zlomek toho, co si pro vás tým iQLANDIE připravil. Těšit se můžete i na „bublinárium“ nebo zmrzlináře „vědátora“. Ten vám naservíruje speciální zmrzlinu z kapalného dusíku, jež má teplotu -196 °C. Troufnete si ochutnat?

Na ty nejmenší ovšem nezapomněl ani sousední iQPARK. V sobotu a neděli 3. a 4. června si pro ně od 14:00 nachystal drobné experimenty v laboratořích včetně aktivit s roboty „Lego Mindstorms“. S nimi si děti zkusí střelbu na cíl, slalom či závody na přesnost.

Planetáriu Ostrava si můžete udělat vpravdě netradiční výlet za světlem. Jak vám totiž potvrdí každý astronom, je právě záření tím nejdůležitějším zdrojem informací o vesmíru. V interaktivní expozici nazvané „Za světlem“ si prohlédnete spektra plynných prvků a srovnáte je se spektry vesmírných objektů. Seznámíte se s principem polarizace, spatříte svůj obraz v různých typech zrcadel a také zjistíte teplotu infračerveného záření, které vaše tělo vyzařuje.

Na Hvězdárně a planetáriu Brno zažijete o víkendu 3. a 4. června „Nebe v plamenech“. Pod tímto dramatickým názvem se skrývá nové představení brněnské hvězdárny o historii i současnosti velkolepého nebeského divadla – ohňostrojů. Zjistíte, jak vlastně fungují i proč jsou tak barevné nebo kde lze spatřit ty největší, nejkrásnější či nejvyšší ohňostroje na světě.

Pořad „Nebe v plamenech“ namluvil Miroslav Táborský a na jeho tvorbě se podílely dvě desítky odborníků: grafici, scénáristé, animátoři, zvukaři i lidé, kteří sestavují skutečné ohňostroje. Pro představení bylo dokonce nezbytné vyvinout některé grafické technologie, které umožnily lépe využít projekci brněnského planetária.

Součástí představení je ale i tematické povídání o dalším nebeském divadle – polárních zářích. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vlastně polární záře vznikají, nebo jste prostě zatoužili spatřit je na vlastní oči? Názorné počítačové vizualizace i strhující reálné záběry pod klenbou brněnského planetária vám dají odpověď. Projekci na závěr navíc doplní i krátká laserová show.

V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se stala krádež! Ze skladu někdo ukradl pistoli (naštěstí jen tavnou)… Podaří se vám vypátrat pachatele? Zjistíte, kdo z podezřelých je skutečný zloděj? Pronikněte do tajů kriminalistických metod v rámci vidáckých „labodílen“, tentokrát na programu „Na stopě zločinu“. Naučíte se podrobně prozkoumat všechny důkazy, snímat otisky prstů i odhalit stopy krve. Co myslíte, budete úspěšní? Máte na to jen 30 minut… Program „Na stopě zločinu“ je vhodný pro rodiny s dětmi od 7 let a můžete jej navštívit o červnových sobotách i nedělích vyjma 17. června.

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecenter.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

Svět Techniky Ostrava: http://www.stcostrava.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz

Planetárium Ostrava: http://www.planetariumostrava.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

VIDA! science centrum: http://www.vida.cz